Zeren ÇELEBİOĞLU – Yaşar Üniversitesi

Zeren ÇELEBİOĞLU

Merhaba sevgDSC_0357 (2)ili içmimar adayı…

Eğer aklında içmimarlık düşünceleri dolanıyor, tasarım, sanat, çizim gibi kelimeler sende ufacık da olsa bir heyecan uyandırıyor ise doğru yerdesin. Bu düşünceler insanın hayatına bir kere değdiyse vazgeçmek de çok zor oluyor. Benim idealimdi. Küçücük bir kız çocuğuyken bu mesleğin hayalini kurardım. O zamanlar benim için resim çizebilmekti, resim hocalarım tarafından “mimar olacak benim kızım” diye desteklenmekti. Sonra iç mimarlıkla tanıştım. Kocaman, samimi bir merhaba dedim. Öyle olmalıydım çünkü bu bölüm, bu okul benim hayal ettiğimden, beklentilerimden çok fazlasıydı. Hepimizin etraftan duyduğu “yetenekli değilsen mimar olamazsın, en azından bir şeyler çizebiliyor olman gerekir “ gibi cümlelerden etkilenmişizdir; bir içmimarlık öğrencisi olduğumdan beri bu cümlelerin doğru olmadığını savunuyorum, ısrarla. Çünkü burada kimse sizden olağanüstü yetenekli olmanızı beklemiyor. Biraz öğrenmeye açık olmak, burada öğretileceklerin hayatın kendisi olduğu bilincine sahip olmak gerekiyor. Aslında içmimarlığı sadece sevmek gerekiyor, tutkuyla bağlanabilmek. Öylesine okuyayım nasılsa bir iş bulurum değildi benim için, hiç olmadı. Evet okursanız işsiz kalma ihtimaliniz yok denecek kadar az. İş alanı en geniş mesleklerden ve bu da meslek seçimi yapmamızı etkileyen önemli faktörlerden tabi ki…

Başarmanın, kendine güvenmenin ne demek olduğunu ya da ne kadar önemli olduğunu hatırlatıyor Yaşar Üniversitesi İç mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü.  Sınırları kaldıran düşünce yapısını benimsemiş olmanın size kattığı değerler paha biçilemez. Saatlerce hatta günlerce uğraştıktan sonra ortaya kayda değere bir şeyler çıkarabilmiş olmanın hazzı hiçbir duyguyla eşleşemiyor bende. Bu işin tek bir doğrusu yok; her zaman özgürsünüz, her zaman yeniliğe açık, gelişime müsait. Kendi zevklerinizin, hayallerinizin akademik doğrularla yoğrulmasından öyle keyif alıyorsunuz ki;  her projede kendinizi yenilemek kaçınılmaz oluyor. Gerek Yaşar Üniversitesi’nin sunduğu imkânlar gerekse içmimarlığın geniş yelpazesi; üniversite yıllarından itibaren bizleri birer tasarımcı kimliğiyle buluşturuyor ve üretken bireyler olma yolunda liderlik ediyor.

Sizler de hayatınızdaki bu dokunuşun peşinden gidin ve bizlerden biri olun ki; Yaşarlı’yım demenin haklı gururunu hep birlikte yaşayalım.