INARfest – Yaşar Üniversitesi

INARfest

  1. İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü Festivali: “INARfest”

12 Konuk, 7 Seminer, 2 Atölye çalışması

 

2020-2021 Güz döneminde altıncısı düzenlenen Yaşar Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü Festivali “INARfest” 7-11 Aralık 2020 tarihleri arasında Sakai ve Zoom olmak üzere iki farklı platformda çevrimiçi olarak gerçekleşmiştir. Yaşar Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü öğrencilerinin yanı sıra dışarıdan katılıma da açık olan etkinliğin amacı seminerler ve atölye çalışmaları yoluyla ara sınavlardan sonra bir tür “deneyimleme molası”, kelimenin tam anlamıyla bir festival havası yaratmaktır.

INARfest kapsamında çevrimiçi formatta 7 seminer ve 2 atölye çalışması düzenlenmiştir. Naif Tasarım’dan Hizmet Tasarımcısı Alper Karagöz, Ürün Tasarımcısı Onur Besen ve İçmimar Bilgehan Ekiz tarafından tasarım deneyimlerine yönelik olarak Sektör Deneyimleri ve Mimarlığın Bugünü, birsel+seck Ürün ve Deneyim Tasarımcısı Meltem Parlak tarafından Yeniden Tasarım Süreci Çalışmaları, Emma Krafft kurucusu ve Sanat & Kreatif Direktörü Esin Nalbantoğlu tarafından İç Mimarlık için Tipografi ve Bilgi Tasarımının Temelleri, Doç.Dr. Yasemin Afacan tarafından Kapsayıcı Kamusal Mekan Tasarımı: Ömür Boyu Kullanıcı Dostu Sokaklar, Endüstriyel Tasarımcı Mustafa Biçer tarafından Kent Mobilyası için Malzeme Bilgisi, Endüstriyel Tasarımcı Esra Bici Nasır tarafından Museum Salon Uygulamasının Yeniden Bağlamlaştırılması ve DDRLP Tasarım Ofisi kurucusu Mimar Boğaçhan Dündaralp tarafından Mimarlığın Neye Muktedir Olduğunu Araştırmak adlı seminerler her alandan büyük ilgi görmüştür. Festivalde seminerlerin yanı sıra, İçmimar Fulya Ballı yürütücülüğünde Strüktürün Tamamlayıcısı: Merdivenler ve Peyzaj Yüksek Mimarları Elvin Sönmez Güler ve İpek Altuğ Turan tarafından İç Mekanda Yeşil Kullanımı adlı atölye çalışmaları da düzenlenmiştir.

Seminer ve gün boyu süren atölyeler sonucunda, içmimarlık öğrencileri hem tasarım süreçleri, malzemeleri ve teorileri ile ilgili bilgilenme fırsatı bulmuş, hem tasarım sürecinde çevrimiçi olarak kolektif çalışma şansı yakalamış, hem de etkinliğe katılmış olan seminer ve atölye yürütücüleri ile karşılıklı bilgi aktarımında bulunma şansı yakalamışlardır. INARfest ile birlikte yalnız mevcut Yaşar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğrencileri ile değil, aynı zamanda mezunlar ve tasarım çevresinden kişilerin de katılımıyla gerçekleşen disiplinler arası bir festivale ev sahipliği yapılarak keyifli tartışma ortamları oluşturulmuştur.

 

Etkinlikle ilgili detaylı bilgi için Yaşar Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü internet sitesi adresi (https://inar.yasar.edu.tr), Bölüm Instagram Sayfası (https://www.instagram.com/yasarinar), Bölüm Facebook sayfası (https://www.facebook.com/inaryasar) ve “Yaşar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi” isimli Youtube kanalı ziyaret edilebilir.