LEMAN ÖZGÜR – Yaşar Üniversitesi

LEMAN ÖZGÜR

Merhabalar, ben Leman Özgür. Yaşar Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı bölümü, temel olarak tasarım eğitimi ile başlayan bunun yanı sıra tasarım tarihi, teknik çizim eğitimleri, dijital ve bilgisayarlı tasarım eğitimleri, yapı teknikleri ve yöntemleri, çevresel faktörlerin kontrolü, mobilya tasarımı ve mesleki uygulamalar gibi ders içerikleriyle yoğun eğitim programı olan bir bölümdür. Tasarım eğitimimiz sadece ders anlatımıyla ilerlemeyen öğrencilerin ve akademisyenlerin iş birliği içerisinde olduğu bireysel yaratıcılığı destekleyen ve aynı zamanda grup çalışmasına da imkân sağlayan bir eğitim anlayışına sahiptir. Yaşar Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı bölümünde düzenlenen workshoplar, seminerler, sergiler, jüriler ve INARfest programıyla öğrencilere çeşitli deneyimler sunuluyor, farklı konularda gerçekleşen pek çok seminer ve workshoplarda sektördeki yetkili kişilerin konuşmalarıyla ilham alıyoruz ve birlikte tasarım yapabiliyoruz, jüri ve sergilerde ise kendi proje ve tasarımlarımızı sergileme şansına sahip oluyoruz.

Yaşar Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı bölümünü seçmeden önce bölümün Mimarlık Fakültesi altında olduğunu ve Mimarlık bölümüyle çift anadal veya yan dal imkânı sunduğunu görmüştüm ve bölüme başlamadan önce Mimarlık bölümüyle çift anadal yapmanın hayalini kurmuştum. İlk tasarım eğitimini aldığımız sırada İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı bölümünün, Mimarlık bölümü ve tasarımın pek çok dalıyla yakından ilişkili olduğunu gördüm ve tasarımın bir bütün olduğunu düşündüm. Bunun üzerine Yaşar Üniversitesinde İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı bölümüyle başlayan akademik hayatıma, not ortalamam, derslerdeki yeterliliğim ve başarma isteğimle Mimarlık bölümünde de eğitim alma imkanını da eklemiş oldum. Bu süreçte akademisyenlerimizin sunumları ve tasarıma olan yaklaşımları bana ilham kaynağı olmuş ve hem derslerde hem de akademik olarak gösterilen her başarıda bizlere destek olup yönlendirmeleriyle de pek çok başarının da önünü açmışlardır.

Hayalleri tasarım yapmak, insanlar için ortaya bir ürün sunmak, daha iyi yaşam alanları tasarlamak olan İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı adayları, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı bölümünde pek çok zorlukla karşılaşacaksınız fakat aldığınız desteklerle, yaptığınız tasarıma gelen övgülerde veya her bunu ben tasarladım demenizde karşılaşılan her zorluğu atlattığınızı göreceksiniz, burada aldığınız eğitimde bir İç Mimar nasıl düşünür, hangi tasarıma iyi hangisine yetersiz denenir gibi soruların çözümlerini bulursunuz, hayalleriniz her zaman büyük ölçekte olsun, zorlukların üstesinden gelip işte bu benim olmak istediğim yer diyorsanız doğru yerde olduğunuza emin olabilirsiniz.