ÖZGÜR ALİ KARADUMAN – Yaşar Üniversitesi

ÖZGÜR ALİ KARADUMAN

h

Selamlar,

İç Mimar adayı genç arkadaşım. 1996-97 eğitim yılında, lisans eğitimime ara vermek zorunda kalmıştım. 2011-12 eğitim yılında aftan faydalanarak, lisans eğitimime Yaşar Üniversitesi, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümünde tekrar başlayana kadar, inşaat imalat sürecinin birçok noktasında çalışmaları oldu. Evlendim, çocuklarım oldu. Ancak içimde her zaman uhde olarak kalmıştı ve kırk yaşımda olmam tekrar üniversite öğrenci olmam için kesinlikle engel değildi. Ne iyi etmişim de dönmüşüm lisan eğitimime…

Kendimi bildim bileli, çizimler, renkler, tasarımlar, mekanlar, estetik unsurlar ve hatta bu konulara ilişkin malzemeler de ilgimi çekmiş ve heyecan yaratmıştır bende… Sizlerin de bu noktalarda benimle ortak hisleriniz var ise,  Yaşar Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümünde olmaktan keyif alacağınıza, mutlu olacağınıza eminim.

Yaşar Üniversitesi, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümüne, af ile geçişimin kabul edilmesi, benim için hayatımın en önemli dönüm noktalarından birisidir. Alaylı olarak yürüttüğüm birçok uygulama işinde, aldığım çizim tekniği, modelleme, malzeme ve yapı dersleri ile daha doğru, teknik kararlarla daha da karineli olmamı sağlaması, yapmakta olduğum işlerinde değerini arttırmıştır.

Bu süreçte tüm fakülte hocalarımın sonsuz özveri ve desteği, birçok kez vazgeçme noktasından, beni tekrar daha da güçlü bir enerji ve istekle devam etmemi sağlamıştır. Hatta bu istek ve enerji bana Çift Anadal Programına başvuru yapabilmemi sağlayacak olan not ortalamasını da beraberinde getirdi. Çift Anadal Programından ikinci lisans diplomamı Mimarlık Bölümden alabilme imkanını yakaladım.

Tüm bu eğitim sürecinde aldığım; teknik dersler, atölye ve stüdyo çalışmaları, seminerler bana hali hazırda yaptığım, yapmaya çalıştığım ve de yapacağım işlerde neler kazandığımı göstermiştir. Daha önce bir mekana baktığımdaki algım ile bu eğitimlerden sonraki algım arasındaki fark ve bu farkın doğru değerlendirebilmektir benim için İç Mimarlık.

Evet sevgili aday arkadaşım, zor ve uykusuz geçen günlerle de doludur İç Mimarlık diplomasının yolu. Ancak muhteşem eğitimcilerden alacağın eğitim ve destek senin en önemli kazanımın olacaktır ve sonrasında da bitirdiğin bir projenin keyfine varmak ise en büyük hazzın olacaktır.

İşte benim için İç Mimarlık ve Mimarlık evrende bir nokta olan insanın kendi hikayesinde yol alması ile kendi çizgilerini oluşturup, bu çizgilerinden de daha iyi yaşam alanları tasarlayabilmesidir.

Çizginiz hayatınız olsun…

Sevgilerimle…

Özgür Ali KARADUMAN